Obróć urządzenie

Aby strona wyświetlała się prawidłowo

Obróć urządzenie Zamknij

Często zadawane pytania

Czy guma do żucia powoduje zaburzenia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych?

Zaburzenia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych obejmują zespół powiązanych ze sobą dysfunkcji mięśni żwaczowych, stawów skroniowo-żuchwowych oraz związanych z nimi struktur. Mniej więcej 1 osoba na 10 w całej populacji ma objawy i oznaki schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Stopień zaburzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni żwaczowych oraz sposób odpowiedzi organizmu na takie zaburzenia znacznie się różnią, a przyczyny schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych nie są do końca poznane. Wśród ewentualnych przyczyn wymienia się urazy, wady zgryzu oraz bruksizm, przy czym brakuje na to wystarczających dowodów, a tylko u niewielkiego odsetka ludzi, którzy cierpią na tego rodzaju dolegliwości, dochodzi do zaburzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Pojawiły się także sugestie, że występowanie wspomnianych zaburzeń może mieć podłoże psychologiczne, ale mimo tego, że czynniki psychologiczne mogą wpływać na nasilenie bądź utrzymanie się objawów, mało prawdopodobne jest, aby były ich przyczyną. Badania nie potwierdziły związku przyczynowego pomiędzy żuciem gumy a schorzeniami stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy żucie gumy bezcukrowej jest bezpieczne dla osób noszących aparaty korekcyjne lub protezy dentystyczne?

Wszystkie gumy do żucia firmy Wrigley są obecnie produkowane według specjalnie opracowanej receptury, dzięki której w jeszcze mniejszym stopniu przywierają do większości aparatów, nakładek i uzupełnień stomatologicznych oraz zębów. Nie ma jednak dowodów klinicznych wskazujących na to, aby guma bezcukrowa Wrigley była najmniej przywierającą gumą dla osób noszących protezy zębowe. Zaleca się, aby pacjenci wypróbowali różne marki i formaty produktów bezcukrowych Wrigley, aby stwierdzić, który produkt jest dla nich najodpowiedniejszy.

Czy guma bezcukrowa przynosi ulgę pacjentom cierpiącym na kserostomię?

Z szeregu badań wynika, że żucie gumy zwiększa przepływ śliny u pacjentów cierpiących na kserostomię (subiektywne odczucie suchości w ustach) różnego pochodzenia. Badania sugerują, że u pacjentów z kserostomią początkową, w trakcie żucia gumy bezcukrowej tempo wydzielania śliny jest siedmiokrotnie większe niż w przypadku braku takiej stymulacji. Wykazano, że żucie gumy bezcukrowej jest jedną z najlepszych metod leczenia kserostomii.

Co dzieje się z połkniętą gumą do żucia?

Gumy nie należy połykać. Niemniej jednak, jeżeli zostanie połknięta, to po prostu po kilku dniach zostaje wydalona przez układ pokarmowy, podobnie jak błonnik.

Czy składniki bezcukrowej gumy do żucia są szkodliwe dla zdrowia?

W skład gumy do żucia wchodzi pięć podstawowych składników – substancje słodzące, syrop kukurydziany, substancje zmiękczające, aromaty i baza gumowa. Wszystkie składniki wykorzystywane w produktach Wrigley nadają się do bezpiecznego spożycia i spełniają surowe wymogi przewidziane w krajowych i międzynarodowych regulacjach dotyczących produktów spożywczych.

Czy żucie gumy bezcukrowej może pomóc w utracie wagi?

Wyniki niektórych badań wskazują zmniejszoną chęć podjadania pomiędzy posiłkami u części osób żujących gumę bezcukrową. Nie ma jednak konkretnych dowodów, które sugerowałyby związek pomiędzy żuciem gumy bezcukrowej a uzyskaniem bądź utrzymaniem zdrowej wagi ciała.

Czy istnieje związek pomiędzy żuciem gumy a bruksizmem?

Bruksizm to stereotypowe zaburzenie ruchowe, charakteryzujące się zgrzytaniem lub zaciskaniem zębów podczas snu. Większość ludzi w jakimś okresie swojego życia zgrzyta zębami lub je zaciska, natomiast zaburzenie to przechodzi w stan chorobowy wówczas, gdy prowadzi do poważnego uszkodzenia zębów, a pacjenci zaczynają uskarżać się na brak regeneracji podczas snu. Przyczyna występowania bruksizmu pozostaje niejasna, natomiast z jego występowaniem łączy się szereg czynników, w tym: nieprawidłowe stykanie się zębów, czynniki psychospołeczne i środowiskowe, zaburzenia funkcji mózgu w obrębie transmitera i jąder podstawnych. Wobec braku rozstrzygających dowodów, najlepszą metodą walki z bruksizmem są szyny relaksacyjne, poradnictwo, zmiana stylu życia oraz środki farmakologiczne. Jeżeli chodzi o zmianę stylu życia, sugeruje się istnienie związku pomiędzy żuciem gumy a bruksizmem i na kilku stronach internetowych poświęconych zdrowiu konsumentów zaleca się pacjentom cierpiącym na bruksizm, aby zaprzestali żucia gumy. Mimo braku dowodów klinicznych, które potwierdzałyby ten związek – bądź przemawiałyby za zaleceniami, aby zaprzestać żucia gumy – powszechnie przyjmuje się, że osoby cierpiące na bruksizm powinny unikać wszelkiego niepotrzebnego żucia, aby nie pogarszać swojego stanu.

Dieta i higiena
Związek między dietą, odżywianiem się i rozwojem próchnicy
Ślina i zdrowie
Podsumowanie roli śliny w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej i zapobieganiu chorobom jamy ustnej
Poliole i guma bez cukru
Obiecujący sposób zapewnienia udowodnionych korzyści z żucia gumy bezcukrowej dla zdrowia jamy ustnej
Guma dla higieny
Korzyści dla higieny jamy ustnej wynikające z żucia gumy bez cukru
Właściwości gumy bez cukru
Ważna rola, jaką guma bez cukru odgrywa w pielęgnacji jamy ustnej, jest szeroko uznawana i akceptowana przez ekspertów.
Często zadawane pytania
Czy składniki bezcukrowej gumy do żucia są szkodliwe dla zdrowia?